Nusret’in Restoranında Enerji Tasarrufu: Altın Kaplı Biftekten Vazgeçti!

Salt Bae olarak da tanınan Nusret için, kârını önemli ölçüde arttırmasına rağmen İngiliz medyasında dikkat çeken bir haber çıktı. Nusret’in Londra’daki restoranında yükselen enerji maliyetleriyle başa çıkmak için ısıtmanın kapatıldığı söyleniyor. Hatta 1450 sterlinlik altın kaplı bifteğin menüden çıkarıldığı ve sadece 50 sterlinlik altın kaplı fıstıklı baklavanın sunulduğu ifade ediliyor.

Nusret’in Londra’daki restoranı, artan enerji faturaları yüzünden ısıtmayı kapatmak zorunda kaldı. Londra’da 700 sterline (27 bin TL’ye) satılan biftek sunan Nusret, kârını artırmış olmasına rağmen maliyetleri azaltmaya çalıştığını belirtti. The Guardian’da yer alan habere göre, Nusret’in vergi öncesi kârı 2022’de yüzde 44 artarak neredeyse 3,3 milyon sterline ulaşırken, satışlarının da 2022’de neredeyse yüzde 66 artarak 13,6 milyon sterline yükseldiği belirtiliyor.

Nusr-Et’ten yapılan açıklamaya göre, tasarruf “işletme verimliliğine” bağlı ve Londra’daki restoranın yenilenmesinde LED ışıkların ve “enerji tasarrufu sağlayan izolasyonun” kullanıldığı belirtiliyor.

2021’de açılan restoran, son yıllarda fiyatlarını düşürdü ve hayat pahalılığı nedeniyle özel ürünlerden vazgeçti. Artık menüde bulunan tek altın kaplı ürün, bir zamanlar altın kaplamalı etlerde parlayan 50 sterlinlik fıstıklı baklava.

Enerji fiyatları, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından toptan gaz fiyatlarını artırmasıyla 2022’de yükseldi. İşletmeler, fatura artışlarını dengelemeye çalıştı. Perakendeciler ışıkları azalttı ve termostatı düşürdü. Restoranlar ve barlar, personel saatlerini azalttı, menüleri basitleştirdi veya kapanmaya zorlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x