CHP’nin Çankaya adayı Güner: Hiçbir zaman ‘kale’ gözüyle bakmadık

ANKARA – CHP Ankara Çankaya Belediye Başkanı Hüseyin Güner, gazetecilerle bir araya gelerek projeleri hakkında bilgi verdi. Çankaya’nın Ankara’nın kalbi olduğunu ifade eden Güner, Çankaya’ya hiçbir zaman “kale” gözüyle bakmadıklarını, bundan sonra ne katabileceklerine yoğunlaştıklarını ifade etti.

Önümüzdeki 5 yılda Çankaya’da yapacaklarına dair bilgi veren Güner, “Bu projeleri hazırlarken iki temel gerçeklikten hareket ettik. Birincisi toplumda son 20 yıldır hissedilen bir tahribat söz konusu. Kültürde, eğitimde, spor alanında bir tahribat söz konusu. Bunun yanı sıra tüm yurttaşlarımızın yaşam kalitesinde bir geriye gidiş söz konusu. Bunun sorumlusu elbette yerel yönetimler değil ama artık elimizi taşın altına koymak gerektiğinin farkındayız” diye konuştu.

EKOLOJİK KREŞ, GECE KREŞİ, ÇOCUK DURAĞI

Çankaya’da belediyenin kreşleriyle ilgili olumlu geri dönüşler aldıklarını söyleyen Hüseyin Güner, mevcutta 15 olan kreş sayısını 25’e çıkaracaklarını ifade etti. Güner, “Ekolojik kreş”, “Gece kreşi” gibi modellerle kreşleri çeşitlendireceklerini, çocukların emanet edilebileceği “Çocuk Durağı” hizmetiyle de ebeveynleri rahatlatacaklarını söyledi.

ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ İÇİN EN AZ ÜÇ YURT

Çankaya’nın 13 üniversiteye ev sahipliği yaptığını belirten Güner, Çankaya Belediyesi’nin yönetiminde en az üç yurt açmayı hedeflediklerini vurguladı.

Gençlik merkezi, kütüphaneler gibi merkezlerin çoğalacağını belirten CHP adayı Güner, görsel içerik üretimi için ‘Yeşil Stüdyo’ kuracaklarını, gençlerin kitabevlerinde, sinemalarda indirim kazanmalarını sağlayan mobil uygulamayı da hayata geçireceklerini belirtti.

EMEKLİ KAMPUSU KURULACAK

Kadınlar ve kadın girişimciler için yeni bir dönemi başlatacaklarını söyleyen Güner, emekliler için de kapsamlı çalışmalar yapacaklarını söyledi. Güner, içerisinde hobi bahçesi, kültürel aktivitelerin yapılacağı alanlar, kafeler bulunan “Emekli Kampüsü’nün hayata geçeceğini söyledi.

Alzheimer ve parkinson hastalarının daha yakından takip edileceği, anlık uyarı sisteminin aktif olacağı bir çalışmayı da hayata geçireceklerini anlattı.

İŞİMİZ ÇANKAYA: İSTİHDAM OFİSİ GENİŞLETİLECEK

‘İşimiz Çankaya’ projesi kapsamında, aranan meslek gruplarına özel çalışmalar yapacaklarını söyleyen Hüseyin Güner, belirli bir eğitimden sonra meslek hayatına katılabilecek gençleri yetiştireceklerini, bu gençlerle Çankayalıları ‘USTAPP’ aplikasyonu ile buluşturacaklarını anlattı.

İLK HALK LOKANTASI CEBECİ’DE

Çankaya’da Halk Lokantası uygulamasını başlatacaklarını belirten Güner, ilk lokantanın Cebeci’de açılacağını söyledi.

KISIRLAŞTIRMA KAMPANYASI, HAYVAN AMBULANSLARI

Sokak hayvanlarıyla ilgili tüm paydaşların görüşlerini alarak hareket edeceklerini, mevcut barınakta gerekli iyileştirmeleri yapacaklarını ve bir kısırlaştırma kampanyası başlatacaklarını söyleyen CHP Çankaya adayı Güner, hayvan ambulanslarını da aktive edeceklerini kaydetti. Güner, sokak hayvanlarıyla ilgili hükümetin de adım atması gerektiğinin altını çizdi.

‘GENEL BAŞKAN’LA AİLEVİ YA DA TİCARİ BİR İLİŞKİM OLDUĞU İÇİN ADAYLAŞMADIM’

Gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Güner, adaylığının çok fazla tartışılmış olmasına ilişkin, “Çankaya, göz önünde ve özel bir yer olduğu için kamuoyunda daha fazla tartışılmış olabilir ama geç açıklanmamın sebep olduğu özel bir dezavantajı olmadı. Sadece sahaya belki bir ay önce inseydik daha çok insana ulaşabilirdik. Bizim biraz vaktimizi kısıtlamış oldu” değerlendirmesini yaptı.

Hüseyin Güner CHP Genel Başkanı Özgür Özel’e yakın olmasına yönelik eleştiriler içinse, ‘Türkiye’deki genç adayların tümünün genel başkana yakın olduğunu’ söyleyerek cevap verdi: “Biz bir aileyiz her şeyden önce. Elbette benim genel başkanımızla siyaseten de bir birlikteliğim, geçmişten bugüne bir yol arkadaşlığım söz konusu. Bundan sonra da sürecek bir yol arkadaşlığı bu. Ama benim yakınlığım şöyle bir yakınlık değil; ailevi ya da ticari bir ilişkim olup da siyaset dışındaki birisini Çankaya’da aday yapma değil. Çankaya Gençlik Kolları’nda siyasete başlayıp, ilçe yöneticiliği yapıp, genel merkezde, yerel yönetimler komisyonunda pek çok görevde bulunmuş, seçim hukukunu savunmuş bir gence kendisinin elbette güveni var. Ama aynı zamanda bu örgütün içinden çıkan bir gencin adaylaşması söz konusu. Ben bu anlamda, daha çok parti meclisinde görev almam sebebiyle ve Çankaya’dan genel siyaseti de etkileyenlere yakın bir isim olmam sebebiyle ismim gündeme geldi. Hem örgütte hem PM üyelerimizde hem milletvekillerimizde bir karşılık buldu. Büyük oranda da bir konsensüs sağlandı.”

‘GENÇ OLMAM DEZAVANTAJ DEĞİL’

CHP’nin yeni yönetiminin gençleşme ve değişim konusunda bir söz verdiğini hatırlatan Güner, genç adaylarla ilgili Türkiye’deki beklentinin Ankara’da da karşılandığını söyledi ve “Benim için dezavantaj değil aksine kendi politikalarını uygulama konusunda, daha etkin yöneticilik yapma konusunda da bana bir alan dahi açmış olabilir. Buna dezavantaj gözüyle bakmıyorum” dedi.

Genç adayların tecrübesizliğinin sorun yaratabileceği konusunda sahada, sokakta hiçbir eleştiri almadığını ifade eden Güner, “12 Şubat’tan bu yana bana genç olduğum için olumsuz gözle bakan hiç kimse görmedim. Aksine ‘keşke hep böyle gençler görev alsa, size güveniyoruz” gibi ipek çok olumlu sözle, duyguyla karşılaştık. Benim açımdan gençlik sokakta bir avantaj” diye konuştu.

‘GEÇMİŞ DÖNEMDE İTTİFAKLA ALDIĞIMIZ OYU BU DÖNEM İTTİFAKSIZ ALMAYI DÜŞÜNÜYORUZ’

Çankaya’yı ve Çankaya’nın sorunlarını bildiğini, Çankaya’da büyüdüğünü belirten Hüseyin Güner, “Bu enerjiye ve vizyona sahip olduğumu düşünüyorum dedi. TİP’in İrfan Değirmenci’yi Çankaya’dan aday göstermesine dair soruya Güner, “Diğer partilerin adaylarıyla ilgili konuşmayı doğru bulmuyorum. Geçmiş dönemde ittifaklı olarak aldığımız oyu bu dönem ittifaksız olarak almayı düşünüyoruz. Buna ihtiyacımız var. Çünkü büyükşehir belediyesine daha fazla sayıda meclis üyesi gönderme noktasında diğer ilçelerimizden gelen sinerjiyi Çankaya’da öncü olarak götürmek istiyoruz. AK Partilisi, MHP’lisi, İYİ Partilisi, DEM’lisi, TKP’lisi tüm yurttaşlarımızdan destek istiyoruz. Yüksek bir oy alacağımızı şimdiden öngörüyoruz” ifadelerini kullandı.

‘ÇANKAYA SEMBOL DEĞERE SAHİP, GENEL MERKEZ’İN BİR İSMİ ADAYLAŞTIRMASI NORMAL’

Çankaya’da neden ön seçim yapılmadığına ilişkin soruya ise Güner, “Elbette pek çok yerde ön seçim yapıldı. Bazı yerlerde de genel merkez, ‘Ben burada bir belediye vizyonu ortaya koyacağım, geleceğe dönük çalışma yapacağım. Buradan çıkacak sonuçlarla da kendi siyasi başarımı ortaya koyacağım’ deme yetkisine sahip. Bu siyasetin doğasında olan bir şey” cevabını verdi. Bu sebeple bazı yerlerde ön seçim yapılmadığını ifade eden Güner, “Ben tabanda zaten sorun görmüyorum. Diğer aday adaylarıyla da özel bir kırgınlık olmadı. Çankaya’nın bu anlamda sembol bir değeri var. Bu sembol değere göre de genel merkezin bir ismi adaylaştırması normaldir” dedi.

‘KURULTAY TERCİHLERİ FARKLI OLSA DA HEM VEKİLLERDEN HEM PM ÜYELERİNDEN DESTEK GÖRDÜM’

Kurultaydan önce ‘değişimci’ ve ‘genel merkezci’ olarak tanımlanan grupların sahada aktif olup olmadığı konusundaki soruya Güner, “Hem aday belirleme sürecinde bu anlamda hiçbir ayrım gözetmeksizin Ankara milletvekillerinden ve PM üyelerinden, geçmişte kurultayda farklı yönde tercihleri olsa da destek gördüm. Hem de adaylaştıktan sonra da sahadaki çalışmalarımda destek gördüm. İçeride farklı bir durum söz konusu değil” şeklinde yanıt verdi.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x