Myanmar zulmü devam ediyor: Haftalarca denizde kaldılar! Yaşam mücadelesi veren Arakanlı Müslümanlar Endonezya’da karaya çıktı

Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu yaklaşık 240 Arakanlı Müslüman, yerel halk tarafından iki karaya çıkma girişiminin engellenmesinin ardından Endonezya kıyıları açıklarında denize ulaştı.

Yetkililere göre gemi en son Perşembe öğleden sonra Endonezya’nın Aceh eyaletinin Aceh Utara bölgesinde karaya çıkmaya çalıştı ancak birkaç saat sonra ayrıldı.

Salı gününden bu yana Endonezya’nın en kuzey bölgesine gelen dördüncü gemi oldu. Diğerleri karada kalmalarına izin verilen farklı bir bölgeye geldiler.

700.000’den fazla Rohingya Müslümanı, Ağustos 2017’deki askeri harekatın ardından Budist çoğunluğun yaşadığı Myanmar’dan Bangladeş’teki mülteci kamplarına kaçtı.

Aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu yaklaşık 240 Arakanlı Müslümanı, yerel halk tarafından iki karaya çıkma girişiminin engellenmesinin ardından Endonezya kıyıları açıklarında denizde bekliyor.

Arakanlı Müslümanlar, 1978 yılından beri Myanmar Budist cuntası altında insan hakları ihlallerinden muzdarip.

Myanmar’da ağır zulüm gören çoğunluğu Müslüman Arakanlılar her yıl binlerce kişi Malezya ya da Endonezya’ya ulaşabilmek için çoğu zaman derme çatma teknelerle uzun ve pahalı deniz yolculuklarına çıkarak hayatlarını riske atıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x