İttifak partileri Akşener’in konuşmasını değerlendirdi: Sadece Kılıçdaroğlu kaybetmedi, hep birlikte kaybettik

DEVA, Gelecek ve Saadet Partisi yetkilileri İYİ Parti Lideri Meral Akşener’in Afyon’da yaptığı konuşmasını değerlendirdi.

Akşener, Afyon’da yaptığı konuşmasında 14-28 Mayıs seçimlerinde ittifak ortağı ve cumhurbaşkanı adayı olan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu isim vermeden eleştirmesinin yankıları sürüyor. İttifakın işleyişini, aldığı kararları da hedefe koyan Akşener, yaklaşan yerel seçimleri işaret ederek tüm siyasi parti genel başkanlarına “Seçime ayrı ayrı girelim” çağrısı yaptı. 

Bunun üzerine Cumhuriyet’e konuşan Kılıçdaroğlu ise  Akşener’in sözlerine ilişkin soruyu, “Yanıtlarsam Sayın Akşener’e nezaketsizlik yapmış olurum” diyerek yanıtladı.

“Düne takılmadan önümüzdeki süreci konuşmak gerekiyor”

Duvar’dan Ceren Bayar’ın haberin aktardığına göre; Akşener’in Afyon konuşmasına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Saadet Partisi Grup Başkanvekili Bülent Kaya, “Düne takılmadan önümüzdeki süreci konuşmak gerekiyor. Dün dünde kaldı, Türkiye’nin önemli sorunlarına odaklanmak gerekir. Bu tartışmaları kamuoyu önünde yapmak fayda sağlamaz” değerlendirmesini yaptı.

Kaya, Akşener’in ‘yerel seçimlere ayrı ayrı girelim’ çağrısına ilişkin ise, partisinin bu çağrıdan önce tüm seçim bölgelerinde kendi adaylarıyla girme kararı aldığını, çalışmalarını da bu yönde sürdürdüklerini ifade etti. Akşener’in ifade ettiği gibi sınırlı sayıda bazı iş birliklerinin olabileceğini de belirten Saadet Partili yönetici, bu iş birliklerinin seçim sürecine girince netleşeceğini söyledi.

“Beraberce bir iş birliği yaptık, başaramadık”

Gelecek Parti’sinden Selçuk Özdağ ise Akşener’in konuşmalarına yönelik şu değerlendirmeyi yaptı:

“Beraberce bir iş birliği yaptık, başaramadık. Yenilgi yalnızdır, kimse sahiplenmez. Hepimizin az veya çok vebali, az veya çok sevabı var. Biz siyaset kurumu olarak bunlardan ders alarak görevimizi nasıl yapabiliriz bunu düşünmeliyiz. Önümüze bakmamız gerekiyor. Gerçek gündem ittifak, iş birliği ve bu iş birliğindeki hatalar değil. Gerçek gündem Türkiye’de demokrasi, refah, adaletin inşasına duyulan ihtiyaç”

Akşener’in ‘ayrı ayrı girelim’ çağrısını “temenni” olarak yorumlayan Gelecek Partili Özdağ, “Gelecek Partisi olarak biz kendi adaylarımızı çıkaracağız, güçlü olduğu yerlerde Saadet Partisi’ni destekleyeceğiz. Belli yerlerde tek adam sistemine, adaletsizliğe, eşitsizliğe karşı iş birliklerine de açık olacağız, bir araya geleceğimiz yerler olacak. Akşener de bunu söyledi” dedi.

“Sadece Kılıçdaroğlu kaybetmedi, hep birlikte kaybettik” 

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı İdris Şahin, Meral Akşener’in konuşmasında ‘yeniye dair’ bir şey olmadığını belirterek, “Sayın Akşener, daha öncesinden bildiğimiz cümleleri kurdu, daha önceki açıklamalarına benzer açıklamalar yaptı. Millet İttifakı bileşenleri ve cumhurbaşkanı yardımcısı adayı iki belediye başkanı olarak hep birlikte kaybettik. Sadece Sayın Kılıçdaroğlu kaybetmedi” ifadelerini kullandı. 

Yerel seçimlerde ittifak kurmanın zaten söz konusu olamadığını, ittifakın genel seçimlere ve cumhurbaşkanlığı seçimlerine özgü bir durum olduğunu kaydeden DEVA’lı Şahin’se “Yerel seçimlerde ittifaklar ‘iş birliği modellerine’ döner. Zaten Sayın Akşener de ‘ittifaka hayır, iş birliğine açığız’ dedi” değerlendirmesini yaptı.  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x