Her Tahmini Çıkan SGK Uzmanı Özgür Erdursun’dan Seyyanen Zam Açıklaması! Erdoğan Seçimi Kaybeder

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kütahya’da düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada milyonlarca emeklinin merakla beklediği seyyanen zam için açıklama yaptı. Erdoğan seyyanen zam için kapıların kapandığını ima eden açıklamalar yaptı.

Seçim öncesi seyyanen zam yapılıp yapılmayacağı merak ediliyor. SGK Uzmanı Özgür Erdursun sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “Seçim öncesi seyyanen zam yapılır mı?” sorusuna farklı bir açıdan baktı.

Erdursun’un paylaşımı şöyle:

* Seçim öncesi seyyanen zam yapılır mı?

* Seçim öncesi seyyanen zam yapılmaz ise Ak Parti oy kaybeder, bazı belediyeleri kaybeder.

* Seyyanen zam seçim öncesinde yapılırsa Ak Partinin oy deposu emeklilerin Ak partiye desteği devam eder.

* Seyyanen zam yapılsa dahi seçim sonrası bütçe açığını kapatmak için ya para basılacak enflasyon artacak ya da daha az para basılarak yeni vergiler, ek vergiler ve dolaylı vergi oranlarında artış yapılarak millete verilen para geri alınacak.

* Seyyanen artış ile seçim sonrasında dolaylı yoldan geri alacağı parayı vererek seçimlerde başarılı olma şansı yüksek olduğu için seçim öncesinde seyyanen zam verirler diye düşünüyorum.

* Emekli aylıklarının gerçek enflasyon oranında değerini koruyacak bir indeks olmadığı sürece seyyanen zam beklentisi her zaman devam eder.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Emeklilerin merakla beklediği seyyanen zam için açıklama yapan Erdoğan, şunları söyledi:
“Birileri çıkıyor emekli maaşlarına 10 bin lira, 7 bin lira seyyanen ekleyelim diyerek kendi akıllarınca emeklilerimizi tahrik ediyor. 16 milyon emeklimiz var. Emekli maaşlarına 7 bin lira eklemek demek, bütçeden yaklaşık 1,4 trilyon liralık 10 bin lira eklemek demek. 1,9 trilyon liralık bir kaynağı buraya aktarmak demektir. Mevcut maaşların tutarından söz etmiyorum. Sadece 7 bin lira ya da 10 bin lira olarak ifade edilen ek artışın maliyetini anlatıyorum.

2024 yılı boyunca ülkemizde tek çivi çakmasak, tüm yatırım bütçesini buraya aktarsak bile bu gideri karşılamaya yetmiyor. Aynı şekilde deprem harcamalarının tamamını bu iş için kullansak yine yeterli gelmiyor. Eğitime, sağlığa tek kuruş harcamadan her birinin tüm bütçesini buraya aktarsak ucu ucuna ya kurtarıyor ya kurtarmıyor. Askeriyle, polisiyle, eğitimcisiyle, sağlıkçısıyla velhasıl tüm işçisi ve memuruyla devletin çalışanlarının yarısından fazlasına maaşlarını vermesek o zaman belki bu ilave gideri karşılayabiliriz. Burada konuştuğumuz emeklilerimizin mevcut maaşlarının maliyeti değil, yapılması istenen ilave artışların tutarıdır.

SEYYANEN ARTIŞLARIN EMEKLİ MAAŞLARI ARASINDA YOL AÇTIĞI ADALETSİZLİĞİN FARKINDAYIZ

Seyyanen artışların emekli maaşları arasında yol açtığı adaletsizliğin farkındayız.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x